Slovensko mešká s bojom proti cigaretovým filtrom. Samosprávy a výrobcovia už konajú
Už od začiatku roka 2025 malo mať Slovensko zavedený systém, ktorý by riešil vznik voľne pohodeného odpadu z tabakových výrobkov – filtrov z cigariet. Keďže sa tak nestalo, Európska komisia v máji začala konanie voči SR. Spoločnosť SPAK-EKO, združujúca výrobcov tabakových výrobkov, pritom, už od roku 2023 na dobrovoľnej báze prevádzkuje systém, ktorý pomáha mestám a obciam čistiť verejný priestor od filtrov. Spoločne s Úniou miest Slovenska (ÚMS) a Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) vyzývajú rezort životného prostredia o oficiálne schválenie systému pre celé Slovensko.
Spôsob, akým sa v obciach a mestách zabezpečí zníženie výskytu voľne pohodených filtrov z cigariet, ako jedného z najrozšírenejších zdrojov mikroplastového odpadu vo svete, malo Slovensko zadefinovať najneskôr do decembra 2024. Keďže sa tak nestalo, Európska komisia v máji začala konanie voči Slovensku a zaslala formálnu výzvu, ďalším krokom bude infringement. „Systém, ktorý sme pred dvomi rokmi rozbehli na dobrovoľnej báze so samosprávami, je pripravený zastrešiť túto povinnosť. Už dnes prispievame samospráve na čistenie ulíc a verejných priestorov od cigaretových filtrov, ako aj na osadzovanie smetných nádob. Zo strany ministerstva životného prostredia ho stačí oficiálne schváliť pre celé Slovensko,“ vysvetľuje Miroslav Jurkovič, výkonný riaditeľ SPAK-EKO.
Dnes už viac ako 40 mestám a obciam SPAK-EKO prispieva na smetné nádoby, ale aj na čistenie verejných priestorov od cigaretových filtrov. „Celkovo už tento rok pokrývame mestá a obce s približne miliónom obyvateľov. Podobným spôsobom, teda cez tzv. rozšírenú zodpovednosť výrobcov tabakových výrobkov, zabezpečujú boj s filtrami z cigariet, a taktiež plnenie povinností vyplývajúcich z legislatívy EÚ, napríklad aj v Českej republike,“ dodáva M. Jurkovič. V prípade, že by rezort životného prostredia schválil rozbehnutý dobrovoľný systém pre celé Slovensko, SPAK-EKO je pripravené zapájať samosprávy ešte rýchlejšie.
Za dobrú cestu boja s odpadom z tabakových výrobkov považujú aktivitu SPAK-EKO, po dvoch rokoch spolupráce, aj samotné samosprávy. „V prípade cigaretových filtrov, teda odpadu z tabakových výrobkov, máme dobré skúsenosti so systémom SPAK-EKO a boli by sme radi, keby sa tento systém stal oficiálnym a rozšíril sa tak na všetky mestá a obce,“ konštatuje predseda ZMOS Jozef Božík. Na konci dňa sú to podľa neho práve mestá a obce, ktoré majú zozákona rozsiahle povinnosti spojené s riešením odpadu, vrátane financovania čistenia verejných priestorov a vysporiadania sa s ním.
Z pohľadu ÚMS by mal rezort životného prostredia čo najskôr povedať, akým spôsobom sa Slovensko vysporiada s týmto druhom odpadu. „Opatrenia, ktoré riešia tento typ odpadu sa nedajú zavádzať zo dňa na deň. Aj preto sme uvítali, keď pred dvoma rokmi SPAK-EKO spustilo tento systém a to dostatočnom predstihu, teda pred termínom, ktorý nám stanovila Európska komisia. Z nášho pohľadu sa v praxi tento systém osvedčil,“ dodáva Richard Rybníček, prezident ÚMS.
Spoločné aktivity samosprávy a SPAK-EKO sa neobmedzujú iba na samotné čistenie verejných priestorov, ale aj edukáciu a prevenciu odhadzovania filtrov na zem. „Minulý rok sa viaceré mestá a obce zapojili do kampane Slovensko bez filtrov, ktorej cieľom bolo upozorniť fajčiarov na to, že filtre patria do koša a nie na zem. Sme pripravení tieto osvetové aktivity ešte posilniť, keďže voľne pohodený odpad vo verejnom priestore ja najmä o nás ľuďoch,“ vysvetľuje M. Jurkovič. Voľne pohodené filtre z cigariet vo verejnom priestore totiž nielen nepekne vyzerajú, ale sú aj environmentálnym problémom.
Výrobcovia a dovozcovia tabakových výrobkov založili SPAK-EKO v roku 2023 aj vzhľadom na očakávané zavedenie povinností vyplývajúcich z legislatívy EÚ v oblasti mikroplastového odpadu. V tom istom roku spustilo SPAK-EKO na dobrovoľnej báze systém, ktorý neskôr spolu s ÚMS a ZMOS ponúkli aj Ministerstvu životného prostredia SR ako riešenie povinnosti vyplývajúcej z európskej legislatívy. Od roku 2023 spoločnosť SPAK-EKO do tohto dobrovoľného systému postupne zapájala obce a mestá. Dnes ich je viac ako 40 s celkovým počtom vyše milión obyvateľov.